İsmail Kahraman’ın sözleri tartışılıyor.
2 Mayıs 2016 14:05 tarihinde eklendi.
İsmail Kahraman’ın sözleri tartışılıyor.

İsmail Kahraman’ın sözleri tartışılıyor;

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözleri siyaset gündeminin birinci sırasına yerleşti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözleri siyaset gündeminin birinci sırasına yerleşti.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliğince (AYBİR) düzenlenen “Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa” başlıklı konferansta konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) İsmail Kahraman gündeme bomba gibi düşen “laiklik” çıkışında bulundu. Meclis başkanı Kahraman resmen “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” dedi. Kahraman’ın sözleri ortalığı karıştırdı.

FOTO:DHA – Kılıçdaroğlu Kahraman sözlerine tepki gösterdi.

Meclis Başkanı’nın sözlerine ilk tepki CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu twitter’dan yaptığı açıklamada “CHP lideri Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Laiklik,

herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman” dedi. Kılıçdaroğlu eleştirilerini bugünkü grup toplantısında da sürdürdü.

Kılıçdaroğlu “Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir demektir. Devlet etnik kimlik ve inanç konusunda kör olmalıdır. Devlet sen şu inançtansın, sen değilsin sana hizmet vermeyeceğim diyemez. hangi inançtan olursa olsun devlet eşit davranmak zorundadır. Laiklik toplumsal barışımızın en temel güvencesidir. Ben sayın Meclis Başkanı’na sormak isterim. Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Hâlâ mı ders almadın? Siyaset kurumu benim inancıma vatandaşımın inancına müdahale edemez. Laiklik o müdahaleye imkan vermeyen bir düzenlemedir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmak, insana saygı duymaktır” diye konuştu.


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri,
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. GulSohbet.Net
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 49 Yüklenme Süresi: 0,2680,268